עדכונים דאנספוריו

סלסה אל איי סטייל - Salsa Los Angeles style


סגנון הריקוד: זוגי, קצבי, תוסס ומלא ב'שואו'
מקור הריקוד: אמריקה, החל בקובה, פוארטו ריקו, מיאמי ועד לוס אנג'לס.
 

הקדמה כללית על ריקוד הסלסה:

בתרגום מספרדית המילה סלסה = רוטב, אך כאן נתעסק ב"סלסה" כריקוד המשלב מקצבי מוזיקה וסגנונות ריקוד שונים ששולבו במהלך השנים ובסופו של דבר יצרו את סגנון הריקוד המוכר לנו כיום בשם: סלסה.
בין סגנונות הריקוד הלטיניים והקריביים במקור של הסלסה ניתן למצוא את הממבו הקובני והממבו האמריקאי, הפצ'אנגה, הבולרו, הסון, הרומבה ובכללה: גוואגוואנקו, צ'ה צ'ה צ'ה וקומביה.
סגנונות הסלסה הנפוצים בארץ ובעולם הם הסגנון הקובני (cuban salsa), רואדה - סלסה במעגלים (rueda), סלסה קולמביאנית, ניו יורק סטייל וכמובן, סלסה לוס אנג'לס סטייל - salsa la Style

 

רוצים להתחיל ללמוד סלסה כבר השבוע?
שיעורי סלסה ללא התחייבות >> שיעורי סלסה למתחילים
קורס סלסה למתחילים >> קורסי סלסה למתחילים


סלסה - LA כיצד נוצר הריקוד:


סלסה בסגנון ה-LA הינו סגנון חדש יחסית שהתפתח במקור בשנות ה-90 על ידי פרנסיסקו ואסקז, יחד עם שני אחיו, ג'וני ואסקז ולואיס ואסקז. בהמשך הצטרפו רקדנים נוספים שתרמו לפיתוח הריקוד כמו: רוג'ליו מורנו, אלכס דה סילבה, ג'וני מרטינז, ורבים
אחרים מסביב לכל הגלובוס. סגנון ה-LA הושפע מריקודי הסווינג, ממבו, טנגו הארגנטינאי ובמיוחד מסרטי הקולנוע וה'שואו' ההוליוודי, הדבר בא לידי ביטוי בכך שבניגוד לסגנונות סלסה אחרים, בסלסה LA רוקדים על קו ישר על מנת שהצופים יוכלו לראות את הרקדנים נותנים 'שואו' בפרופיל ולא יראו את הגב של רקדן זה או אחר (מה שיכול לקרות למשל בסלסה הקובנית, שם אין דגש על ריקוד בקו ישר). בנוסף, סגנון זה מלא באלמנטים חזותיים, כאלו שיגרמו לצופים להגיד "וואו", בין אם מדובר בסיבובים מהירים, הנפות ידיים, הפלות ופעלולי גוף מרהיבים.
בסלסה אל איי, בניגוד לסגנון הקובני למשל, אין דגש על תנועות ידיים מסובכות ("קשירות ידיים"), והמטרה היא להוציא ריקוד "נקי", שוטף ויפה. האלמנטים (תרגילי ריקוד) הבסיסיים ביותר בסלסה LA הם צעדי הבסיס, סיבובי גבר ובחורה וה-Cross Body Lead אלמנט בסיסי בו הגבר והבחורה מחליפים ביניהם מקומות. הגבר מפנה מקום לבחורה ומוביל אותה לצידו השני כך שהיא נעה על קו ישר.
בסגנון ה-LA אנו מתחילים לצעוד את צעדי הבסיס על הביט הראשון בכל שמיניית ביטים, על כן נהוג לומר שאת סגנון ריקוד זה אנו רוקדים "על האחד", Salsa on one.


חלוקת שירי הסלסה לשמיניות:


כמו במוסיקה מערבית, גם כאן כל שיר סלסה שתשמעו במסיבה בנוי ממחזורים של שמיניות ביטים. המוזיקה בנויה מתבנית, בעלת שמונה ביטים, החוזרת על עצמה לאורך כל השיר (כלומר, אנחנו יכולים ממש לספור מ-1 עד 8) ומייד אחר כך יגיע משהו במוזיקה שיסמן לנו שהתחילה שמיניה חדשה. אותו "משהו" יכול להיות כלי נגינה (למשל תוף) או מספר כלי נגינה שמנגנים מחזור החוזר על עצמו ויסמנו לנו שמתחילה שמיניה חדשה בכל פרק זמן מסוים. הצעד הראשון בריקוד הוא למצוא את תחילת השמינייה ועם קצת תרגול, כל אחד יכול...
 

איך רוקדים סלסה? צעדי הבסיס בסלסה LA:

שרטוט סדר צעדי הסלסה


כפי שהסברנו, כל שיר מחולק לשמיניות ביטים. האיור הבא ממחיש את צעדי הבסיס של הגבר ביחס לכל ביט בשמינייה. אצל הבחורה אותו סדר בדיוק, אבל היא מתחילה כמו בצעד 567 ורק אחר 123.
שימו לב להסבר למטה...

 

ביט ראשון: הגבר לוקח את רגל שמאל צעד קטן לפנים, כך שהיא נמצאת לפני רגל ימין שלו.
הבחורה לוקחת את רגל ימין צעד קטן לאחור, כך שהיא נמצאת מאחורי רגל שמאל שלה.

ביט שני: הגבר דורך במקום על רגל ימין.
הבחורה דורכת במקום על רגל שמאל.

ביט שלישי: הגבר לוקח את רגל שמאל צעד קטן מאחור, כך שהיא נמצאת מאחורי רגל ימין שלו.
הבחורה לוקחת את רגל ימין צעד קטן לפנים, כך שהיא נמצאת לפני רגל שמאל שלה.

ביט רביעי: "מנוחה" – לא זזים! הרגליים של הגבר והבחורה נשארות במקום.

ביט חמישי: הגבר לוקח את רגל ימין צעד קטן לאחור, כך שהיא נמצאת מאחורירגל שמאל שלו.
הבחורה לוקחת את רגל שמאל צעד קטן לפנים, כך שהיא נמצאת לפני רגל ימין שלה.

ביט שישי: הגבר דורך במקום על רגל שמאל.
הבחורה דורכת במקום על רגל ימין.

ביט שביעי: הגבר לוקח את רגל ימין צעד קטן קדימה, כך שהיא נמצאת לפני רגל שמאל שלו.
הבחורה לוקחת את רגל שמאל צעד קטן אחורה, כך שהיא נמצאת מאחורירגל ימין שלה.

ביט שמיני: "מנוחה" – לא זזים! הרגליים של הגבר והבחורה נשארות במקום.


רוצים ללמוד עוד? אצלנו תלמדו סלסה LA בכל שבוע החל מהצעד הראשון,
גם עבור מתחילים ללא שום ידע קודם בריקוד!

 

 

 | ריקודי חתונה / ריקוד חתן כלה | תנאי שימוש באתר  ט.ל.ח!